Powrót

Świąteczne życzenia

Wielkanoc 2025

 Życzenia świąteczne - Wielkanoc 2025

„Wesoły nam dzień dziś nastał! Oto dzień, który Pan uczynił, radujmy się nim i weselmy!”   

Zmartwychwstanie Chrystusa przyniosło wszystkim nową nadzieję: od tej pory mieć nadzieję nie znaczy już czekać na coś, co ma się dopiero wydarzyć. Znaczy być pewnym, że to się już dokonało, ponieważ Pan zmartwychwstał i króluje żywy”św. Jan Paweł II                     

Niech każde spotkanie z żyjącym pośród nas Jezusem we wspólnocie Kościoła, w Sakramentach świętych a szczególnie w czasie Eucharystii, napełnia nasze serca, umysły i nasze Rodziny, nadzieją płynąca ze zmartwychwstania Chrystusa, nadzieją która zawieść nie może!   

Niech czas Jubileuszu Roku 2025, będzie dla nas wszystkich czasem błogosławionym, czasem umacniania wiary w Boga oraz rozpalenia jeszcze większej miłości do Chrystusa i do naszych bliźnich. Niech umacnia się nasza nadzieja, że tak jak Chrystus, my również zmartwychwstaniemy do życia wiecznego!          

Bądźmy każdego dnia mężnymi, odważnymi i radosnymi uczniami Jezusa głoszącymi w dzisiejszym świecie, słowem i przykładem, Jego Ewangelię!   

Wszystkim dziękujemy za każde wasze duchowe i materialne wsparcie oraz zapewniamy o modlitwie za Was i za wasze Rodziny, zarówno w naszej zakonnej wspólnocie, jak i w naszym Sanktuarium Matki Bożej Bolesnej, do którego w Roku Jubileuszu 2025 szczególnie serdecznie zapraszamy!          

Bracia Mniejsi Franciszkanie z Osiecznej

400 lat franciszkanów

 400 lat franciszkanów
w Osiecznej

Franciszkanów - reformatów sprowadzono do Osiecznej 1622 roku. Stało się to dzięki staraniom Adama Olbrachta Przyjemskiego, wielkiego oboźnego koronnego, senatora i późniejszego kasztelana gnieźnieńskiego. Tym aktem fundator wypełnił zobowiązanie testamentalne swej pierwszej małżonki Zofii z Przymułtowic Przyjemskiej. Uroczyste wprowadzenie braci odbyło się 14 sierpnia. Była to pierwsza fundacja reformatów w Wielkopolsce.

800 lat zakonu

1W 1209 roku św. Franciszek z Asyżu założył nowy zakon w Kościele. Siebie i swoich towarzyszy nazywał braćmi mniejszymi (łac. fratres minores) - chciał przez to podkreślić, że ich życie ma polegać nie na wywyższaniu się, ale na świadomym wyborze małości (łac. minoritas), uniżoności.

2Do takiej postawy zachęcał Chrystus w Ewangelii, a Franciszek nakazał w regule praktykować życie w ubóstwie i uniżeniu. Pierwszych zakonników nazywano Pokutnikami z Asyżu, dopiero później przyjęła się nazwa franciszkanie (od imienia św. Franciszka). Do XV wieku istniał jeden zakon franciszkański.

3W wyniku uwarunkowań na tle kulturowym, historycznym, geograficznym oraz na skutek różnic w praktycznym stosowaniu reguły, w XV i XVI w. wyłoniły się istniejące do dzisiaj trzy niezależne zakony franciszkańskie: Zakon Braci Mniejszych Konwentualnych, Zakon Braci Mniejszych i Zakon Braci Mniejszych Kapucynów.

800 lat zakonu