Powrót

Tydzień Biblijny i 7. Narodowe Czytanie Pisma Świętego

23 kwietnia 2023

W niedzielę 23 kwietnia w Kościele katolickim rozpoczyna się Tydzień Biblijny pod hasłem "Wierzę w Kościół Ojca i Syna i Ducha Świętego", który potrwa do 29 kwietnia.  W tym dniu przypada również 7. Narodowe Czytanie Pisma Świętego „Czy chcecie gardzić Kościołem Bożym?”. W tym roku do lektury została wybrana Ewangelia według św. Jana.

Narodowe Czytanie Pisma Świętego inauguruje 15. Tydzień Biblijny, który w tym roku obchodzony będzie w dniach 23-29 kwietnia. Tegoroczne hasło "Wierzę w Kościół Ojca i Syna i Ducha Świętego" nawiązuje do tematu roku duszpasterskiego Kościoła w Polsce przyjętego przez Konferencję Episkopatu Polski pt. "Wierzę w Kościół Chrystusowy".

Jak co roku obchodom Niedzieli Biblijnej oraz 7. Narodowego Czytania Pisma Świętego towarzyszyć będą akcje wspólnego czytania Biblii oraz różne formy medytacji nad Słowem Bożym.

Niedziela Biblijna przypada 14 dni od Wielkanocy. Pierwsze Narodowe Czytanie Pisma Świętego zostało zainaugurowane w 2016 r. w kontekście obchodów 1050-lecia chrztu Polski. Organizatorem akcji jest Dzieło Biblijne im. św. Jana Pawła II.


Czytaj Biblię samemu lub z rodziną.
Korzystaj z aplikacji biblijnych w telefonie komórkowym.
Szanuj swoje Pismo święte.
Codziennie przeczytaj z Biblii choćby jeden jej fragment.
Słuchaj z uwagą Słowa Bozego w czasie Mszy świętej i następnie rozważ je także w domu.


NIech regularna lektura Pisma Świętego, czyli Słowo Boże, które tam jest zawarte, wyjaśnia i oświeca nasze życie osobiste, rodzinne i wspólnotowe!!

400 lat franciszkanów

 400 lat franciszkanów
w Osiecznej

Franciszkanów - reformatów sprowadzono do Osiecznej 1622 roku. Stało się to dzięki staraniom Adama Olbrachta Przyjemskiego, wielkiego oboźnego koronnego, senatora i późniejszego kasztelana gnieźnieńskiego. Tym aktem fundator wypełnił zobowiązanie testamentalne swej pierwszej małżonki Zofii z Przymułtowic Przyjemskiej. Uroczyste wprowadzenie braci odbyło się 14 sierpnia. Była to pierwsza fundacja reformatów w Wielkopolsce.

800 lat zakonu

1W 1209 roku św. Franciszek z Asyżu założył nowy zakon w Kościele. Siebie i swoich towarzyszy nazywał braćmi mniejszymi (łac. fratres minores) - chciał przez to podkreślić, że ich życie ma polegać nie na wywyższaniu się, ale na świadomym wyborze małości (łac. minoritas), uniżoności.

2Do takiej postawy zachęcał Chrystus w Ewangelii, a Franciszek nakazał w regule praktykować życie w ubóstwie i uniżeniu. Pierwszych zakonników nazywano Pokutnikami z Asyżu, dopiero później przyjęła się nazwa franciszkanie (od imienia św. Franciszka). Do XV wieku istniał jeden zakon franciszkański.

3W wyniku uwarunkowań na tle kulturowym, historycznym, geograficznym oraz na skutek różnic w praktycznym stosowaniu reguły, w XV i XVI w. wyłoniły się istniejące do dzisiaj trzy niezależne zakony franciszkańskie: Zakon Braci Mniejszych Konwentualnych, Zakon Braci Mniejszych i Zakon Braci Mniejszych Kapucynów.

800 lat zakonu