Powrót

XVII Ogólnopolska Niedziela Modlitw za Kierowców

Niedziela 30 kwietnia

Pod hasłem „Pokój w sercu i na wszystkich drogach” w ostatnią niedzielę kwietnia w Kościele katolickim w Polsce będzie obchodzona XVII Ogólnopolska Niedziela Modlitw za Kierowców. To okazja do zwrócenia uwagi na potrzebę szacunku wobec zasad bezpieczeństwa na drodze oraz czas szczególnej modlitwy w intencji wszystkich poruszających się po drogach.

„Zwracamy się do kierowców, motocyklistów, rowerzystów, pieszych i wszystkich użytkowników drogi z apelem o jeszcze większą ostrożność, rozsądek i rozwagę oraz szacunek wobec zasad bezpieczeństwa na drodze oraz zapraszamy wszystkich do wspólnej modlitwy” – podkreśla ks. Jerzy Kraśnicki, dyrektor MIVA Polska i zastępca krajowego duszpasterza kierowców, zapowiadając Ogólnopolską Niedzielę Modlitw za Kierowców. Krajowe Duszpasterstwo Kierowców i stowarzyszenie MIVA Polska już po raz 17. zapraszają do wspólnej i indywidualnej modlitwy o bezpieczeństwo na drogach.

Niedziela 30 kwietnia 2023 r. Jak podkreśla ks. Kraśnicki, wypada na początku intensywnego sezonu motoryzacyjnego, gdy rozpoczynają się wyjazdy weekendowe i gdy na drogi wyruszają tzw. niechronieni użytkownicy drogi – motocykliści, rowerzyści, czy też użytkownicy hulajnóg. „Niedziela Modlitw za Kierowców jest duszpasterską odpowiedzią na wyzwania i potrzeby obecnego czasu. Sprawa bezpieczeństwa na drogach nie powinna być nikomu obojętna, gdyż chodzi tu o życie i zdrowie ludzi” – wskazuje ks. Kraśnicki.

Główne obchody Niedzieli Modlitw za Kierowców odbędą się 30 kwietnia w podwarszawskim Rembertowie oraz w Gałajnach w archidiecezji warmińskiej. Mszy św. za kierowców i wszystkich uczestników ruchu drogowego oraz za Darczyńców MIVA Polska w kościele garnizonowym św. Rafała Kalinowskiego w Rembertowie będzie przewodniczył o godz. 8.00 ks. Jerzy Kraśnicki. Natomiast Mszę św. w parafii pw. Męczenników Podlaskich – bł. Wincentego i Towarzyszy w Gałajnach odprawi w samo południe ks. dr Piotr Jan Kaczmarczyk.

Krajowe Duszpasterstwo Kierowców oraz stowarzyszenie MIVA Polska od lat zwracają uwagę na potrzebę zachowania bezpieczeństwa na drogach przez wszystkich jej użytkowników. Wśród materiałów przygotowanych na Ogólnopolską Niedzielę Modlitw za Kierowców znajdują się m.in. teksty modlitwy wiernych oraz zawierzenia kierowców Bożej Opatrzności, a także zaproszenie do wspólnej modlitwy podczas Ogólnopolskiej Pielgrzymki Kierowców na Jasną Górę. Odbędzie się ona 13 maja pod hasłem „Oddani Maryi Matce Kościoła” i będzie połączona z dziękczynieniem misjonarzy za pomoc kierowców w zakupie środków transportu na misje.

/episkopat.pl/

Modlitwa Zawierzenie Kierowców     
Boże nasz Ojcze!       
Zawierzamy kierowców i wszystkich uczestników ruchu drogowego, aby na trasach swojego podróżowania zachowali mądrość Twojego widzenia ludzkich spraw, aby zawsze chronili i pomagali. Prosimy za tych, którzy służą pomocą i uczą przezorności na naszych drogach: służby medyczne, policjantów, strażaków i drogowców - Prosimy o szczególną opiekę dla kierowców służb mundurowych w naszym kraju, aby niosąc pomoc oraz chroniąc innych byli bezpieczni i cieszyli się uznaniem oraz wsparciem w naszej Ojczyźnie. Wynagradzamy modlitwą za tych kierowców, którzy na drogach spowodowali cierpienia i śmierć. Przyjmij, Panie nasz Boże przez wstawiennictwo świętego Krzysztofa oraz Wszystkich Świętych i Męczenników Kościoła - nasze zawierzenie i modlitwę. Pomóż nam być świadkami Twojej Miłości. Pozwól nam cieszyć się pokojem w sercu i na wszystkich drogach naszego życia. Prosimy o to przez Chrystusa Pana naszego. Amen.

400 lat franciszkanów

 400 lat franciszkanów
w Osiecznej

Franciszkanów - reformatów sprowadzono do Osiecznej 1622 roku. Stało się to dzięki staraniom Adama Olbrachta Przyjemskiego, wielkiego oboźnego koronnego, senatora i późniejszego kasztelana gnieźnieńskiego. Tym aktem fundator wypełnił zobowiązanie testamentalne swej pierwszej małżonki Zofii z Przymułtowic Przyjemskiej. Uroczyste wprowadzenie braci odbyło się 14 sierpnia. Była to pierwsza fundacja reformatów w Wielkopolsce.

800 lat zakonu

1W 1209 roku św. Franciszek z Asyżu założył nowy zakon w Kościele. Siebie i swoich towarzyszy nazywał braćmi mniejszymi (łac. fratres minores) - chciał przez to podkreślić, że ich życie ma polegać nie na wywyższaniu się, ale na świadomym wyborze małości (łac. minoritas), uniżoności.

2Do takiej postawy zachęcał Chrystus w Ewangelii, a Franciszek nakazał w regule praktykować życie w ubóstwie i uniżeniu. Pierwszych zakonników nazywano Pokutnikami z Asyżu, dopiero później przyjęła się nazwa franciszkanie (od imienia św. Franciszka). Do XV wieku istniał jeden zakon franciszkański.

3W wyniku uwarunkowań na tle kulturowym, historycznym, geograficznym oraz na skutek różnic w praktycznym stosowaniu reguły, w XV i XVI w. wyłoniły się istniejące do dzisiaj trzy niezależne zakony franciszkańskie: Zakon Braci Mniejszych Konwentualnych, Zakon Braci Mniejszych i Zakon Braci Mniejszych Kapucynów.

800 lat zakonu