Ogłoszenia duszpasterskie
IV Niedziela Adwentu
22.12. - 29.12.2024

Okazja do Spowiedzi adwentowej przed świętami Bożego Narodzenia: 
- w kościele parafialny w poniedziałek (23.12.) od 15.30 – 18.00.         
- w kościele klasztornym we wtorek (24.12.) od 7.00 – 15.00.    


We wtorek (24.12.)
– Wigilia Bożego Narodzenia.
Msza święta o 7.00. Nie będzie Mszy św. o 18.30.
W czasie Wieczerzy Wigilijnej przeczytajmy fragment z Pisma św. o narodzeniu Jezusa (Łk 2, 1-14), podzielmy się opłatkiem, złóżmy sobie życzenia. Niech nie zabraknie rodzinnego śpiewania kolęd. Zachowajmy też tradycyjnie wstrzemięźliwość od potraw mięsnych.

W tym dniu papież Franciszek otworzy Drzwi Święte w Bazylice św. Piotra w Rzymie i zainauguruje Jubileusz Roku Świętego 2025, który przeżywać będziemy pod hasłem „Pielgrzymi nadziei”. Jubileusz w życiu Kościoła ma zawsze wielkie znaczenie duchowe, kościelne i społeczne. To wyjątkowy dar łaski charakteryzujący się przebaczeniem grzechów, w szczególności odpustem, będącym pełnym wyrazem miłosierdzia Boga. Więcej na ten temat na stronie internetowej naszego klasztoru.  


W środę (25.12.)
– Uroczystość Bożego Narodzenia. 
O północy uroczysta Pasterka w intencji Dobrodziejów.
Następne Msze św.  o 9.30 i 18.30. Nie będzie Mszy świętej o 7.00.

W czasie Oktawy Bożego Narodzenia (do 1 stycznia) zachęcamy do udziału w Mszach św. i przyjmowania Komunii świętej.  


W czwartek (26.12.)
– II Dzień Świąt Bożego Narodzenia - święto św. Szczepana, męczennika.  
Msze Święte o 7.00, 9.30 i 18.30.
Zbiórka do puszek na KUL i szkoły katolickie.
Nie będzie w tym dniu wieczornej adoracji Najświętszego Sakramentu.         

W piątek (27.12.) – święto św. Jana Apostoła i Ewangelisty.
Msze św. o 7.00 i 18.30 połączone z poświęceniem wina, które ma chronić przed chorobami duszy i ciała.  
W tym dniu przypada Narodowy Dzień Zwycięskiego Powstania Wielkopolskiego.       

W sobotę (28.12.) – święto Świętych Młodzianków, męczenników.     

W przyszłą niedzielę (29.12.) – święto Świętej Rodziny Jezusa, Maryi i Józefa oraz Dzień Modlitw o świętość małżeństw i rodzin.
Msze święte o 7.00, 9.30.    
W tym dniu inauguracja Jubileuszu Roku Świętego 2025 we wszystkich diecezjach.     


Przy furcie klasztornej można nabyć poświęcone opłatki wigilijne i świece Caritasu oraz zamawiać Intencje mszalne, Msze św. gregoriańskie i Roczne Wypominki za zmarłych na 2025r. Kartki na wypominki są wyłożone na stoliku w kruchcie kościoła, przy których należy zaznaczyć, czy mają być odczytywane w niedziele przed Mszą św. o 7.00 czy o 9.30. Można też nabyć obrazy Matki Bożej Osieckiej.           

Wyrażamy wdzięczność za każde Wasze duchowe i materialne wsparcie, także za wpłaty na konto naszego klasztoru i Sanktuarium (numer konta na naszej stronie internetowej).

Niech Matka Boża Bolesna Osiecka, każdego dnia wyprasza Wam wszystkim, u Dobrego i Miłosiernego Boga, wszelkie potrzebne w życiu łaski, także na czas nadchodzących Świąt Bożego Narodzenia.   


 Ogłoszenia z kościoła parafialnego 
- w I dzień Świąt Bożego Narodzenia  (25.12.) – Msze św. o 8.00 i 11.00;
- w II dzień Świąt Bozego Narodzenia (26.12.) - Msze św. o 8.00, 11.00, 17.00; po Mszy św. o 11.00 kolędowanie przy żłóbku;
- więcej informacji parafialnych na stronie internetowej: osieczna.parafia.net.pl 


                                             Z darem modlitwy Bracia Mniejsi Franciszkanie z Osiecznej

400 lat franciszkanów

 400 lat franciszkanów
w Osiecznej

Franciszkanów - reformatów sprowadzono do Osiecznej 1622 roku. Stało się to dzięki staraniom Adama Olbrachta Przyjemskiego, wielkiego oboźnego koronnego, senatora i późniejszego kasztelana gnieźnieńskiego. Tym aktem fundator wypełnił zobowiązanie testamentalne swej pierwszej małżonki Zofii z Przymułtowic Przyjemskiej. Uroczyste wprowadzenie braci odbyło się 14 sierpnia. Była to pierwsza fundacja reformatów w Wielkopolsce.

800 lat zakonu

1W 1209 roku św. Franciszek z Asyżu założył nowy zakon w Kościele. Siebie i swoich towarzyszy nazywał braćmi mniejszymi (łac. fratres minores) - chciał przez to podkreślić, że ich życie ma polegać nie na wywyższaniu się, ale na świadomym wyborze małości (łac. minoritas), uniżoności.

2Do takiej postawy zachęcał Chrystus w Ewangelii, a Franciszek nakazał w regule praktykować życie w ubóstwie i uniżeniu. Pierwszych zakonników nazywano Pokutnikami z Asyżu, dopiero później przyjęła się nazwa franciszkanie (od imienia św. Franciszka). Do XV wieku istniał jeden zakon franciszkański.

3W wyniku uwarunkowań na tle kulturowym, historycznym, geograficznym oraz na skutek różnic w praktycznym stosowaniu reguły, w XV i XVI w. wyłoniły się istniejące do dzisiaj trzy niezależne zakony franciszkańskie: Zakon Braci Mniejszych Konwentualnych, Zakon Braci Mniejszych i Zakon Braci Mniejszych Kapucynów.

800 lat zakonu