Księga PielgrzymaMiejsce to jest święte!

To tutaj wielu pielgrzymów umocniło swoją wiarę, nadzieję i miłość;
wielu przeżyło moment swojego nawrócenia, powrotu do Boga i do wspólnoty Kościoła;
wielu doznało cudu uzdrowienia i wyprosiło łaski potrzebne w życiu małżeńskim i rodzinnym;
wielu za wyproszone i otrzymane łaski złożyło, w tutejszym Sanktuarium, dziękczynne wota.

Z Księgi Pielgrzyma Listopad 2024

Powrót

08.11.2024

  • Iwona i Tomek w swojej podróży przez życie i w poznawaniu świata oddajemy się w łaskę Bożą z intencją wsparcia nas i naszych bliskich w trudach choroby.

10.11.2024

  • Elwira i Jacek polecamy Ci ukochana Mateczko naszą rodzinę, dzieci i wszystkie nasze sprawy. Dziękujemy Ci za Twoją troskę, miłość i obecność w naszym życiu. Bardzo prosimy o zdrowie dla nas, szczególnie dla pani Elwiry w trudnej chorobie. Polecamy naszych przyjaciół, szczególnie siostrę i jej rodziców – Twoi wierni czciciele.
  • Matko Boża Bolesna dziękuję za opiekę nad moją rodziną i proszę o wstawiennictwo za dusze mojego syna Jakuba oraz wszystkich bliskich, którzy odeszli – mama

11.11.2024

  • Cudowna Matko Bolesna! Błagam Cię o żywot wieczny w blasku Bożej Miłości dla zmarłej Mamy oraz wszystkich zmarłych z naszych rodzin. Proszę Matuchno kochana o Pokój i Dobro w rodzinach naszych oraz najpiękniej dziękuję za każde wsparcie, za laski dla naszej rodziny – Twoja Ania
  • Najukochańsza Matko Boża Osiecka dziękuję Tobie za każdą łaskę wyproszona u Pana Boga dla naszej rodziny i wszystkich ludzi na świecie. Błagam Cie o wstawiennictwo u Pana Boga, o błogosławieństwo, spokój, miłość i o łaskę cudu całkowitego uzdrowienia dla mnie bez chemii – wiem, że nie zawsze jestem w zachowaniu czy w mowie wzorem cnot Boskich, ale kocham Cię i kocham Pana Boga całym sercem. Boże Najdroższy przepraszam za moje złe uczynki i za wszystko co Ciebie zraniło z mojej strony. Błagam zalej mnie miłością do Ciebie, bym była coraz lepszym człowiekiem. Kocham Cię całą naszą rodziną.

16.11.2024

  • Matko Boża Bolesna dziękujemy za szczęśliwe przeżycie 60 Rocznicy Małżeństwa i prosimy Ciebie Matko Bolesna o dalsze wsparcie na dalsze lata naszego życia i dla całej naszej rodziny – Halina i Stanisław
  • Maryjo Matko polecam rodzinę z prośbą o zgodę.
  • Matko Boża Osiecka miej w opiece moją rodzinę. Maryjo prowadź, kieruj, ratuj dusze nasze.
  • Matko Boża proszę Cię czuwaj nad moją rodziną. Kocham Cię – Twoja czciciela Maria

19.11.2024

  • Maryjo polecam Tobie moją rodzinę. Czuwaj nad nami i obdaruj potrzebnymi łaskami. Proszę szczególnie o zdrowie dla rodziców i mojej chrzestnej matki – Joanna

20.11.2024

  • Maryjko Osiecka proszę o opiekę nad moja rodziną. Dziękuję Ci za pomoc w wyjściu z nałogu mojego syna. Maryjko kochamy Cię. B. D.

21.11.2024

  • Jozef wraz żoną Anną nawiedziliśmy Cię Matko Bolesna w dniu dzisiejszym. Maryjo módl się za nami.
  • Mamo, dziękuję za wszystko, polecam Ci swoja rodzinę i swoje życie, prowadź nas do Syna Swego – Elwira
  • Mateńko pomóż wrócić na drogę wiary mojemu synowi i jego rodzinie. Matko Bolesna miej mnie w swojej opiece – Barbara

29.11.2024

  • Dziękuję za zdrowie mojej mamy Bożeny i proszę o dalsze błogosławieństwo – Małgorzata

400 lat franciszkanów

 400 lat franciszkanów
w Osiecznej

Franciszkanów - reformatów sprowadzono do Osiecznej 1622 roku. Stało się to dzięki staraniom Adama Olbrachta Przyjemskiego, wielkiego oboźnego koronnego, senatora i późniejszego kasztelana gnieźnieńskiego. Tym aktem fundator wypełnił zobowiązanie testamentalne swej pierwszej małżonki Zofii z Przymułtowic Przyjemskiej. Uroczyste wprowadzenie braci odbyło się 14 sierpnia. Była to pierwsza fundacja reformatów w Wielkopolsce.

800 lat zakonu

1W 1209 roku św. Franciszek z Asyżu założył nowy zakon w Kościele. Siebie i swoich towarzyszy nazywał braćmi mniejszymi (łac. fratres minores) - chciał przez to podkreślić, że ich życie ma polegać nie na wywyższaniu się, ale na świadomym wyborze małości (łac. minoritas), uniżoności.

2Do takiej postawy zachęcał Chrystus w Ewangelii, a Franciszek nakazał w regule praktykować życie w ubóstwie i uniżeniu. Pierwszych zakonników nazywano Pokutnikami z Asyżu, dopiero później przyjęła się nazwa franciszkanie (od imienia św. Franciszka). Do XV wieku istniał jeden zakon franciszkański.

3W wyniku uwarunkowań na tle kulturowym, historycznym, geograficznym oraz na skutek różnic w praktycznym stosowaniu reguły, w XV i XVI w. wyłoniły się istniejące do dzisiaj trzy niezależne zakony franciszkańskie: Zakon Braci Mniejszych Konwentualnych, Zakon Braci Mniejszych i Zakon Braci Mniejszych Kapucynów.

800 lat zakonu